wtorek, 12 czerwca 2012

Mantra pewności: Podporządkowanie dobra na solo

Dziś obalam stereotyp o tym, że Mantra pewności: Onieśmielenie jest lepsza niż Podporządkowanie. Otóż nie zawsze. Porównałem, jak obie wersje runiczne tej mantry współpracują z Powalającym podmuchem: Burza ostrzy.

Diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach. :)


Wielu Mnichów lubi używać Mantrę pewności: Onieśmielenie, które jak wiadomo zwiększa obrażenia o 24%. Podporządkowanie daje bonus zwiększający obrażenia tylko o 12%, ale dodatkowo (co sekundę) zadaje obrażenia od świętości w promieniu 20m.Solo czy w drużynie?

Onieśmielenie na pewno jest przydatne, gdy mnich walczy w drużynie. Wówczas siła mantry lepiej jest wykorzystywana przez pozostałych członków drużyny. Mnich grający solo, który chce w pełni wykorzystać siłę ataku obszarowego Burza ostrzy, powinien rozważyć zmianę mantry na Podporządkowanie.

W przypadku użycia Burzy ostrzy i wzmocnienia jej mantrą Onieśmielenie prędkość broni nie wpływa na wartość obrażeń na sekundę (ONS, ang. DPS). To oczywiste.

Inaczej jest w przypadku Burzy ostrzy i wzmocnienia jej mantrą Podporządkowanie, której wartość świętych obrażeń na dodatek zależy od prędkości broni.

Razem ze wzrostem liczby ataków na sekundę (ANS, ang. APS) Podporządkowanie zadaje większy procent obrażeń broni na sekundę w promieniu 20 m. Nie oznacza to wcale, że bronie jednoręczne są lepsze. Twórcy gry w ten sposób chcieli dać mnichowi możliwość gry ulubioną bronią, bez utraty ONS. Jednoręczna broń lub dwuręczna - styl gry wybierasz Ty - a obrażenia równie mocnych broni są podobne.

Przy 1 ataku na sekundę, czyli w sytuacji, gdy mnich nie trzyma w dłoni żadnej broni, wartość obrażeń wynosi 12%. Taką wartość widać na oficjalnej stronie w opisie Podporządkowania.

Jednak użycie jakiejkolwiek broni zmieni opis Podporządkowania w grze odpowiednio w:
 • 13% ONS dla 1,10 ANS - daibo
 • 19% ONS dla 1,61 ANS - dwa naręczne ostrza
 • 17% ONS dla 1,40 ANS - naręczne ostrze z tarczą
Liczby nie kłamią

W grze solo używając Burzę ostrzy, warto wzmocnić obrażenia obszarowe poprzez użycie Podporządkowania, które da większego kopa niż Onieśmielenie:
  • o 8% w przypadku daibo
  • o 16% w przypadku dwóch naręcznych ostrzy
  • o 13% w przypadku naręcznego ostrza z tarczą
To wartości, gdy mnich atakuje tylko 1 cel.

Link do obliczeń.

Liczy się zasięg

Warto wziąć pod uwagę także fakt, że Podporządkowanie ma dwukrotnie większy zasięg niż Burza ostrzy. Potwory, które będą już w zasięgu działania mantry, nie będą jeszcze pod wpływem Burzy ostrzy. Przy wzroście liczby atakowanych celów przez mnicha będzie więc rósł wpływ mantry w całkowitej wartości zadanych obrażeń obszarowych.

Niezależnie od tego co robi mnich - czy wychodzi z pułapek na ziemi, unika ataków z daleka - grając z Podporządkowaniem cały czas zadaje wrogom obrażenia.

Co o tym myślicie?

Później dorzucę link do kalkulatora w wersji xls lub google. Póki co, umieszczam tylko zdjęcie obrazujące przykład dla 3 broni opisanych w artykule.

4 komentarze:

 1. Nieźle. Trzeba wypróbować w praktyce, bo te 13% dla gry z tarczą to spora różnica, szczególnie przy dużym dps'ie

  OdpowiedzUsuń
 2. im szybciej atakujesz (większy IAS), tym różnica w obrażeniach obu runicznych wersji mantry bedzie rosła na korzyść Podporządkowania

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj super sprawa dziś po pracy na pewno to wypróbuję .

  OdpowiedzUsuń
 4. wszystko na to wskazuje, że w grze solo Podporządkowanie jest lepszym wyborem. rewelacyjną sprawą są obrażenia obszarowe, co pozwala na wybór taktyki, daje dodatkowe opcje, wszechstronność.

  teoretycznie Onieśmielenie mogłoby okazać się skuteczniejsze przy bardzo ofensywnym buildzie z dwoma naręcznymi ostrzami i szybkością ataku + 2,5 ataki na sek. Onieśmielenie przez 3 sek. daje wszak 48% dodatkowych obrażeń. przy takiej ilości ataków ilość generowanej siły duchowej (która może pochodzić też z itemów) pozwala wręcz na stałe utrzymywanie tego 48% bonusu do obrażeń.

  pzdr.
  feyd

  OdpowiedzUsuń